2 czerwca 2026 roku w Luboniu odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę zamordowania gen. Henryka Kowalówki oraz jego żołnierzy.
Obchody tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Barbary w Luboniu. Następnie uczestnicy udali się na teren byłego niemieckiego obozu karno-śledczego w Żabikowie, gdzie odbyły się Apel Pamięci oraz ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem ofiar.
Organizatorami wydarzenia byli Burmistrz Miasta Luboń, Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie oraz Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Wielkopolska. W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, rodziny poległych oraz orkiestra wojskowa.
Szczególnym wyróżnieniem dla naszej szkoły był udział kadetów klasy 2O3: Marcelego Białeckiego, Brajana Urbaniaka oraz Oliwiera Łęckiego, którzy dostąpili zaszczytu pełnienia służby w poczcie sztandarowym Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Wielkopolska.
Uczniom podczas uroczystości towarzyszyła pani wicedyrektor Lidia Torzewska-Kulas.
Udział w tego typu wydarzeniach jest dla naszych kadetów nie tylko zaszczytem, ale również ważną lekcją historii, patriotyzmu i szacunku dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę


#Pamiętamy #ArmiaKrajowa #OPW #Kadeci #Żabikowo #Luboń #Historia #Patriotyzm
#zsken #poznan #pamięć




